Пошук
Масштаби військових дій в Україні внаслідок російської агресії призвели до суттєвих економічних збитків у всіх секторах економіки. Лісове господарство та галузі, пов’ящані із використанням і споживанням деревного ресурсу, не є виключенням.
Ринок деревини в Україні до початку військової агресії характеризувався певною стабільністю постачання круглих лісоматеріалів лісогосподарською галуззю для задоволення потреб деревообробних підприємств.
Негативні тенденції 2022-2024 років щодо заготівлі та споживання деревини в Україні збережуться і в наступні декілька років через воєнний стан та бойові дії, які тривають нині.
Цілком очевидно, що для відновлення та розвитку лісоресурсного й виробничого потенціалу лісогосподарської та деревообробної галузей, як і економіки держави в цілому, знадобиться декілька років після закінчення військових дій в країні.
Наприклад, лише за перший рік повномасштабної війни обсяги заготівлі круглих лісоматеріалів в України за офіційною статистикою впали на 9,5 %. Кількість діючих суб’єктів господарювання на лісозаготівлях скоротилася на 9,3 %, в деревообробці – на 14,0 %, у меблевій галузі – на 12,9 %, а у виробництві паперової маси, паперу та картону – на 15,1 %.
Зменшення у 2022 році чисельності підприємств, що споживають деревну сировину, супроводжувалося скороченням попиту та, відповідно, й кількістю пропозицій необробленої деревини на внутрішньому ринку України за поступового зростання середніх цін реалізації лісоматеріалів круглих. Позитивна динаміка вартості реалізації лісоматеріалів при скороченні їхніх фізичних обсягів обумовлена інфляційною складовою росту.
Утворене наприкінці 2022 року державних лісогосподарських підприємств ДП «Ліси України» залишається основним постачальником деревного ресурсу в Україні, що відповідним чином впливає на функціонування ринку деревини.
Сортиментні плани ДП «Ліси України» на 2023–2024 рр. вказують на скорочення обсягів заготівлі лісоматеріалів круглих всіх груп порід загалом на 3,4 % за збільшення обсягів заготівлі круглих лісоматеріалів у порівнянні з 2023 роком на 2,4 % за рахунок дров.
Екстремальні умови функціонування галузей сьогодні зумовлюють необхідність розроблення відповідних сценаріїв розвитку ринку деревини від поточної ситуації під час військових дій до ймовірних періодів повоєнного розвитку економіки країни. Разом з тим, стратегічним документом, який би врегулював питання функціонування ринку деревини в сучасних умовах має стати Закон України «Про ринок деревини».
Джерело: Державне агентство лісових ресурсів України