Пошук
На сьогодні головне завдання суспільства і в першу чергу лісогосподарських підприємств, постійних лісокористувачів – охорона лісових насаджень від пожеж.
Забезпечення пожежної безпеки в природних екосистемах є невід’ємною частиною діяльності державних лісогосподарських підприємств щодо охорони життя та здоров’я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.
З метою забезпечення охорони лісів від пожеж постійно проводиться моніторинг стану пожежної безпеки в лісових насадженнях.
Складні природно-кліматичні умови півдня України, суттєво підвищують стан природної пожежної небезпеки лісів, що вимагає постійної уваги з боку лісогосподарських підприємств щодо їх охорони і збереження від вогню.
Пожежонебезпечний період триває, як правило, з другої декади березня до середини листопада. В окремі роки він змінюється залежно від погодних умов.
Пожежі в лісі виникають з різних причин. Це і необережне, а інколи і безвідповідальне поводження з вогнем, навмисні підпали, загоряння від іскри автомобіля та грозових розрядів, але наша основна задача своєчасно провести попереджувальні протипожежні заходи, на початковій стадії виявити лісову пожежу і прийняти заходи щодо недопущення розповсюдження вогню на значну площу.
З метою посилення охорони лісів від пожеж і поліпшення організації боротьби з лісовими пожежами щороку на пожежонебезпечний період розробляються документи з питань взаємодії та взаємоінформування.
У філіях ДП «Південний лісовий офіс» створено відомчу пожежну охорону – лісові пожежні станції (ЛПС), які укомплектовані спеціалізованими пожежними автомашинами підвищеної прохідності, лісопожежними модулями, а також автомобілями підвищеної прохідності для перевезення людей та матеріалів, патрульними автомобілями підвищеної прохідності, колісними тракторами з грунтообробним знаряддям, протипожежним інвентарем та ін.
Одним із найважливіших моментів у боротьбі з лісовими пожежами є їх своєчасне виявлення. Для цього встановлено пожежні спостережні вежі, частина з яких оснащена телевізійнимми системами спостереження для нагляду за лісовими масивами.
Протягом пожежонебезпечного періоду в лісах проводяться профілактичні попереджувальні заходи з охорони лісів від пожеж, зокрема – влаштування мінералізованих смуг, догляд за мінералізованими смугами, рейди по виявленню порушників Правил пожежної безпеки в лісах, перекриття в’їздів в лісові масиви, встановлення наглядної агітації в лісових насадженнях, виступи в засобах масової інформації, лекції і бесіди з населенням на протипожежну тематику.
Охорона лісу від пожеж здійснюється відповідно до вимог Порядку організації охорони та захисту лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2022 року № 612.
Облік лісових пожеж ведеться згідно Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2023 року № 313.
Адміністративна відповідальність за порушення Правил пожежної безпеки в лісах передбачена статтею 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Охорона лісів від незаконних рубок Згідно статті 91 Лісового кодексу України, пункту 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою КМУ від 16 вересня 2009 року № 976, посадові особи державної лісової охорони мають право складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, про правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення) визначено адміністративну відповідальність за скоєння незаконної порубки, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу.
З метою виявлення порушників лісового законодавства працівниками державної лісової охорони постійно проводяться рейди. В результаті проведення рейдів встановлено, що лісопорушниками частіше всього порушуються наступні статті Кодексу України про адміністративні правопорушення:
– стаття 63 «Незаконне використання земель державного лісового фонду»;
– стаття 65 «Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка»;
– стаття 73 «Засмічення лісів відходами»;
– стаття 77 «Порушення вимог пожежної безпеки в лісах».