Пошук
Збереження самосійних лісів, створення нових насаджень, інвентаризація лісів, стан міжнародної та наукової діяльності: під час засідання розширеної колегії Державне агентство лісових ресурсів України підсумували проміжні результати роботи галузі за 9 місяців 2024 року.
Переходячи до питань порядку денного хочу відмітити, що цей рік був досить плідним для лісової галузі. Чим він запам’ятається?
Звичайно, це нормотворча діяльність, результатами якої є нові нормативно-правові акти, які фундаментально змінюють підходи до роботи галузі (унормування військових рубок та рубок наближеного до природи лісівництва, відмова від суцільних рубок головного користування у Карпатському регіоні, типологізація видів рубок, врегулювання заходів пов’язаних і непов’язаних з веденням лісового господарства та ін).
Підсумки роботи із вже впровадженими цифровими інструментами та розробка нових. Серед ключових пріоритетів - удосконалення системи електронного обліку деревини (ЕОД) та розробка нової версії ЕОД другої генерації, що підвищить прозорість і дозволить використовувати сучасні ІТ-технології. Результатом стане не просто більш захищена і сучасна система, але і з новим функціоналом - для поширення її роботи на деревообробників. Запровадження інновацій та цифрових інструментів - усе це в комплексі докорінно змінить саму ідею за контролем руху деревини.
Інтенсивність міжнародної діяльності, зокрема у діалозі з представництвом ЄС. Загалом, протягом 9 місяців 2024 року Держлісагентство активно співпрацювало з міжнародними організаціями для реалізації спільних проєктів, зокрема зі Світовим банком, Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO), Програмою розвитку ООН (UNDP). Розпочато співпрацю з Європейським інститутом лісу (EFI) у рамках програми EUFORGEN, що стосується етапу VII.
Співпраця з Європейським Союзом продовжується в рамках реалізації кількох важливих проєктів, зокрема: реформи дрібного сільського господарства (IPRSA) та Офісом ефективного регулювання (BRDO). Також тривають офіційні скринінги щодо чотирьох переговорних розділів з метою інтеграції лісового та мисливського господарства до норм ЄС.
Мисливське господарство – пророблено велику роботу із розробки Стратегії розвитку мисливського господарства та полювання України до 2030 року. В основу документу закладені ключові принципи Європейської Хартії з полювання та біорізноманіття, а також рекомендації зі сталого полювання згідно з Директивою Ради Європейського союзу про збереження диких птахів. Також, створено робочу групу з удосконалення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання, що є важливим кроком до вдосконалення нормативно-правової бази мисливської галузі України та забезпечення ефективного регулювання мисливського господарства з урахуванням сучасних викликів і потреб.
1. Щодо ключових показників результатів фінансово-господарської діяльності за 9 місяців 2024 року - зберігаємо позитивну тенденцію:
17,67 млрд грн отримано чистого доходу від реалізації продукції;
5,44 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів сплачено до бюджетів усіх рівнів;
Заробітна плата працівників галузі зросла порівняно з відповідним періодом 2023 року на 3331 грн і становить 23697 гривень.
2. Питання збереження самосійних лісів в часи глобальних змін клімату особливо гостро стоїть на порядку денному.
За клопотаннями територіальних органів Держлісагентства щодо віднесення земельних ділянок до категорії самозалісених, органами місцевого самоврядування прийнято позитивні рішення на загальну площу 53,2 тис. га, з них у 2024 році – 24,7 тис. га. Найбільший відсоток прийняття позитивних рішень у Закарпатській (16,4 %), Львівській (11,7 %) та Одеській (11,1 %) областях.
Погоджено передачу в постійне користування ДП «Ліси України» самосійних лісів на загальну площу 22,6 тис. га. та вже оформлено 230 витягів з державного реєстру речових прав на передані земельні ділянки загальною площею 3,7 тис. га.
Також ведеться активна робота щодо передачі земель лісогосподарського призначення, ненаданих у користування, орієнтовна площа яких за даними обліку становить 772,2 тис. га. Наразі подано 511 клопотань про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою стосовно відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з їх подальшою передачею у постійне користування на загальну площу 215,1 тис. га, з них 205,9 тис. га у зоні діяльності Поліського лісового офісу (Волинська та Рівненська області).
3. За результатами національної інвентаризації лісів за 2021-2024 роки обстежено 4622 інвентаризаційні ділянки на доступних територіях, що дозволило отримати актуальну інформацію про стан лісових ресурсів та зафіксувати локальні втрати у регіонах, постраждалих від війни.
Завдяки проекту «Сприяння плануванню та впровадженню багатофункціонального сталого лісокористування в Україні» (SFI) було визначено низку ключових показників, зокрема загальну площу лісів - 11,2 млн. га, лісистість - 18,8%, загальний запас насаджень – 2813 м3 середній запас насаджень – 251 м³/га, обсяг накопиченого вуглецю - 944 млн. т, а також виявлено пошкодження лісів на площі 67 тис. га у зонах бойових дій.
4. Основою успішної діяльності підприємств лісової галузі є раціональне використання лісових ресурсів. Незважаючи на війну, лісовій галузі вдалося забезпечити приріст за усіма основними виробничими показними.
Від усіх видів рубок заготовлено 9 млн 83 тис. м3 деревини, тут зберігається тенденція минулорічних показників. При цьому, чистий дохід від реалізації необробленої деревини збільшився на 1757 млн грн та становить 17,2 млрд грн що на 11% більше в порівнянні з відповідним періодом минулого року.
За 9 місяців підприємствами галузі використано 9,7 млн м3 деревини, що на 258 тис. м3 менше відповідного періоду минулого року, при цьому обсяги постачання сировини у круглому вигляді на внутрішній ринок сировини збільшилися на 528 тис. м3 та становили 9,5 млн. м3.
5. Ведення лісового господарства в сучасних умовах неможливе без ефективного наукового забезпечення.
У лісовій галузі функціонують лише 2 галузеві науково-дослідні інститути, в той час як в аграрному секторі – близько 60, тому це визначає важливість функціонування лісівничих інститутів.
Окрім того, війна суттєво вплинула, зокрема, на діяльність відокремлених підрозділів УкрНДІЛГА (Степовий філіал Інституту та три дослідні станції, а також Липецьке лісництво Харківської ЛНДС наразі знаходяться на тимчасово окупованій території), наукова та виробнича діяльність ДП «Клавдієвська ЛНДС» і ДП «Харківська ЛНДС» обмежена, адже вони знаходяться на територіях, які підлягають розмінуванню.
Разом з тим, тільки за останній час Науково-технічною радою Держлісагентства розглянуто та затверджено близько 30 наукових розробок УкрНДІЛГА, які рекомендовано до впровадження. Понад 40 важливих документів розроблено поза Тематичним планом наукових робіт. Зокрема, за запитами Держлісагентства, Національної академії наук, Міндовкілля.
Найближчим часом на розгляд Науково-технічної ради будуть представлені для затвердження та впровадження ще 15 наукових розробок.
У цьому році було сформовано та схвалено Науково-технічними радами Держлісагентства та Міндовкілля проект тематичного плану науково-дослідних робіт на 2025-2029 рр, націлених на вирішення першочергових проблем лісової галузі.
Відповідна наукова діяльність Здійснюється також за 9 міжнародними проектами.
За результатом розгляду питань порядку денного колегії прийнято ряд управлінських рішень, серед яких:
Продовжити роботу із збереження самосійних лісів та посилити співпрацю органами місцевого самоврядування у частині застосування індивідуального підходу до кожної потенційної самозалісеної ділянки при наданні їй статусу «самозалісеної».
Провести інвентаризацію земель запасу лісогосподарського призначення, не наданих у користування та спільно з Держгеокадастром - інвентаризацію самозалісених лісів та перспективних ділянок для лісорозведення з подальшим набуттям права постійного користування такими ділянками державними лісогосподарськими підприємствами.
Провести навчання спеціалістів у частині застосування нормативних документів з класифікації лісоматеріалів та посилити контроль за виконанням договорів купівлі-продажу продукції та графіків її поставки.
Розробити детальний план поєднання традиційних польових обстежень із методами ДЗЗ, а також методику збору та обробки даних НІЛ з метою забезпечення достовірності та відповідності міжнародним стандартам.
Оптимізувати перелік показників, що збираються під час проведення НІЛ, та інтеграції нових показників, які можуть бути отримані за допомогою ДЗЗ.
Розпочати роботу щодо внесення змін до Порядку проведення національної інвентаризації лісів, затвердженого Постановою КМУ від 21.04.2021 №392, у зв’язку з недоступністю певної частини лісового фонду України для збору відповідних показників наземним способом.
Науковим установам - розробити пропозиції щодо вдосконалення механізму запровадження наукових розробок у виробництво та підготувати проекти для участі в міжнародних грантах для покращення матеріально-технічної бази.
Дякую усім працівникам лісової галузі України за високі результати роботи у часи війни і підтримку економіки країни у цей складний час.
Посилання на новину: Голова державного агентства лісових ресурсів України Віктор Смаль