• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору

Проєкт Рішення Одеської обласної ради

Про встановлення ставок рентної  плати за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення  побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області

У  К  Р  А  Ї  Н  А

ОДЕСЬКА   ОБЛАСНА   РАДА

ПРОЄКТ      Р І Ш Е Н Н Я

Про встановлення ставок рентної  плати

за заготівлю другорядних лісових матеріалів,

здійснення  побічних лісових користувань та

 використання корисних властивостей лісів

на території Одеської області

         Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розділу IX Податкового кодексу України,  Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», відповідно до статей 67, 72, 73, 74, 77 Лісового кодексу України, з метою раціонального використання лісових ресурсів, збільшення надходжень до місцевих бюджетів обласна рада

ВИРІШИЛА:

1. Встановити ставки рентної плати за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт на умовах довгострокового тимчасового користування лісами, що перебувають у постійному користуванні лісових господарств Одеської області, що додаються.

2. Проводити спеціальне використання лісових ресурсів при здійсненні заготівлі другорядних лісових матеріалів, побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності відповідно до Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від  23 травня 2007 року № 761 “Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів”.

3. Рекомендувати Державній екологічній інспекції Південно- Західного округу, Південному міжрегіональну управлінню лісового та мисливського господарства, постійним лісокористувачам області здійснювати контроль за дотриманням природоохоронного законодавства, обсягами використання лісових ресурсів та використання лісових ділянок на умовах довгострокового тимчасового користування.

         4.  Рекомендувати міським, сільським та селищним  територіальним громадам, на територіях яких використовуються лісові ресурси:

         4.1 Спрямовувати не менше 50 відсотків рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на фінансування обласних, районних та сільських, селищних програм для забезпечення відтворення лісів, проведення лісогосподарських заходів і утримання лісів у належному протипожежному та санітарному стані.

         4.2. Вживати заходів щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог чинного законодавства стосовно спеціального використання  лісових ресурсів.

         5. Південному міжрегіональному управлінню лісового та мисливського господарства  про хід виконання рішення інформувати обласну раду  щорічно до 1 лютого.

         6. Рішення обласної ради від 24 грудня 2013 року № 979 –VI «Про встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області визнати таким, що втратило чинність.

         7. Південному міжрегіональному управлінню лісового та мисливського господарства забезпечити оприлюднення цього рішення у встановленому порядку не пізніше, як у десятиденний термін.

         8. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям, ліквідації їх наслідків та оборонної роботи і  комісію  з питань економіки, промисловості, підприємництва, регуляторної політики та інвестиційної діяльності.

                                                                                   Проект рішення підготовлений Південним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства 

Додаток до рішення  обласної ради

          «     ».      . 2023___    

Про встановлення ставок рентної  плати за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення  побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області

№ пор.  Назва продукціїОдиниця виміру  Ставки рентної плати грн.
1234
І. Побічні лісові користування
1.  Сіно (крім заготовленого на сільгоспугіддях, що входять до складу земель лісогосподарського призначення)  1 кг  0,18
2.Випасання худоби:1 голова на сезон 
 великої рогатої худоби-//-80,00
 молодняка великої рогатої худоби-//-40,00
 овець-//-26,00
3.Дикорослі плоди і ягоди:  
 Яблуня лісова1 кг3,90
 Абрикос1 кг3,90
 Гіркокаштан1 кг6,70
 Виноград  1 кг3,90
 Алича1 кг3,90
 Слива колюча1 кг3,90
 Глід  1 кг3,90
 Обліпиха      1 кг3,90
 Роза собача                                           1 кг3,90
 Малина  1 кг3,90
 Ожина1 кг3,90
 Бузина 1 кг3,90
 Груша                                1 кг3,90
 Горобина1 кг1,20
 Інші1 кг1,20
4.Гриби:                          
 Білі1 кг3,90
 Лисички                                            1 кг1,20
 Опеньки1 кг0,60
 Інші             1 кг0,30
5.Горіхи:                                  
 ліщини1 кг1,20
 грецькі1 кг7,80
6.Лікарсько-технічна сировина         (у сухому вигляді):      
 Звіробій1 кг2,00
 Чистотіл звичайний1 кг2,00
 Бузина чорна1 кг2,00
 Липа 1 кг  2,00
 Гіркокаштан1 кг2,00
 Полин1 кг2,00
 Меліса1 кг2,00
 Кропива1 кг2,00
 Інші1 кг2,00
7.Лісова підстилка1 кг0,15
8.Очерет                                           1 кг0,25
ІІ. Заготівля другорядних лісових матеріалів
1.Березовий сік                                  1 кг0,30
2.Кленовий сік1 кг1,5
3.Лоза                        1 ц2,5
4.Пні1 кг0,12
5.Луб1 кг12,2
6.Кора1 кг0,50
7.Деревна зелень1 кг0,03
8.Новорічні ялинки                              1 шт.3,00
9.Кора соснова (технічна)    1 кг0,50
      III. Використання корисних властивостей лісів для
культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт
1.Використання корисних властивостей лісів природоохоронного, наукового,історико-культурного призначення:1 га25 % від
нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, прийнятої на відповідний календарний рік   
2.Використання корисних властивостей  рекреаційно-оздоровчих лісів:1 га  20 % від
нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, прийнятої на відповідний календарний рік   
3.Використання корисних властивостей захисних лісів1 га  15 % від
нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, прийнятої на відповідний календарний рік   
4.Туристичні походи, спортивні змагання:1 людино/день3,90
5.Розміщення:
-палатки двомісної
– палатки чотиримісної
– легкового автомобіля/мікроавтобус -автобус(понад 20 місць)          
На день    15,60;


31,20;

31,20;

62,40    
  • Збір громадянами у лісах дикорослих трав’яних рослин, квітів, ягід, горіхів,та грибів для власного споживання відноситься до загального використання лісових ресурсів і проводиться у межах норм безоплатного збору безкоштовно.
  • Збір видів рослин і грибів, занесених до Червоної книги України, забороняється. 

Аналіз регуляторного впливу

до проекту рішення
 «Про встановлення ставок рентної плати за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення  побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області»

1. Визначення проблеми

Раціональне використання лісових ресурсів місцевого значення потребує державного регулювання, що забезпечить надходження коштів від сплати нормативних зборів до місцевих бюджетів.

У відповідності до прийнятого в 2006 році Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів є платним.

Рішенням обласної ради від 24 грудня 2013 року № 979-VI «Про встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області було затверджено ставки збору за спеціальне використання лісових ресурсів та заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та  ставки рентної плати за довгострокове тимчасове користування лісами державної власності (використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт).

Проблема використання в роботі вказаного рішення полягає в наступному :

  • необхідність кожного року починаючи з 2013 року (прийняття рішення датоване 24.12.2013 року № 979-VI) проводити перерахунок ставок збору  враховуючи індекс інфляції, що, в свою чергу, унеможливлює здатність конкурувати з відповідними ставками рентної ставки сусідніх областей;
  • відсутність відкритої можливості суб’єктам підприємницької діяльності звіряти ставки рентної плати з відповідним рішенням, для чіткого розуміння цінової політики зазначених ставок рентної плати в Одеській області;

З метою посилення державного контролю в галузі охорони, збереження, раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів місцевого значення, забезпечення відтворення відновлюваних властивостей лісу та наповнення місцевих бюджетів, виникла необхідність привести у відповідність та встановити ставки рентної плати на всі види лісових ресурсів місцевого значення з врахуванням коньюктури ринку та подібних ставок рентної плати сусідніх областей для залучення більшої кількості суб’єктів підприємницької діяльності та створення інвестиційно сприятливого середовища для малого та середнього бізнесу.

Також, прийняття відповідного рішення дасть змогу збільшити дохідну базу місцевих бюджетів з сплати податків і зборів від заготівлі дикоростучих плодів та ягід та використання ділянок на умовах довгострокового тимчасового користування, допоможе в вирішені питань
соціально-економічного розвитку територіальних громад та забезпечить збільшення доходів населення від заготівлі дикоростучих плодів та ягід.

Проблемою, на розв’язання якої спрямоване вказане рішення, є приведення нового відповідного рішення до єдиного документу, який чітко та прозоро регулював би встановленні ставки рентної плати за спеціальне користування лісових ресурсів та використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування.

Основні групи(підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи(підгрупи)ТакНі
Громадяни+ 
Держава+ 
Суб’єкти господарювання,+ 
у тому числі суб’єкти малого підприємництва  + 

Ринок не вирішує ці проблеми, оскільки вони вирішуються тільки шляхом державного регулювання.

Діючі нормативні акти передбачають необхідність встановлення за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування ставок рентної плати відповідною обласною радою.

  • Цілі державного регулювання

Ціллю впровадження підготовленого проекту рішення Одеської обласної ради є необхідність приведення у конкурентну відповідність до сусідніх областей та забезпечення прозорості для громадськості встановлених ставок рентної плати за спеціальне використання всіх видів лісових ресурсів при здійсненні побічних лісових користувань, заготівлі другорядних лісових матеріалів та використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування.

Впровадження підготовленого проекту рішення буде сприяти посиленню державного контролю в галузі охорони, збереження, раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів місцевого значення,  забезпечення відтворення відновлювальних властивостей  лісу та наповнення місцевих бюджетів.

3. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

1.Визначення альтернативних способів

Вид альтернативиОпис альтернативи
        Альтернатива 1 – Забезпечення регулювання              На сьогодні оптимальним вирішенням проблеми є прийняття рішення, щодо приведення у відповідність до діючих
реалій ринку та створення комфортних умов для споживачів, діючого рішення Одеської облради від 24.12.2013 № 979-VI з врахуванням норм Податкового кодексу України та Лісового кодексу України, що передбачає затвердження відповідною обласною радою ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.        
        Альтернатива 2 – Відсутність регулювання  Запропонований альтернативний спосіб є неприйнятними, оскільки вирішення даної проблеми є необхідною нормою чинного законодавства (Податковий кодекс України, Лісовий кодекс України), тому існує необхідність розробки та прийняття цього проекту регуляторного акта      

2.Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернативиВигодиВитрати
        Альтернатива 1 – Забезпечення регулювання    Прийняття акта дасть змогу врегулювати діяльність у сфері раціонального використання,відтворення і охорони природних ресурсів місцевого значення та забезпечення наповнення місцевих бюджетів        Відсутні
    Альтернатива 2 – Відсутність регулювання    Відсутні,оскільки проблема залишається не вирішеною.            Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативиВигодиВитрати
        Альтернатива 1 – Забезпечення регулювання              Можливість громадянами переглянувши відповідне рішення, отримати інформацію щодо ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів            Відсутні
  Альтернатива 2 – Відсутність регулювання  Відсутні,оскільки проблема залишається не вирішеною             Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання цього регуляторного акта визначити кількісно наразі неможливо, оскільки кількість суб’єктів підприємницької діяльності, що будуть здійснювати заготівлю лісових ресурсів залежить від ряду чинників, що неможливо спрогнозувати (погодні умови,що можуть впливати на врожайність дикорослих ягід та грибів, відсутність ринкового попиту, який щороку змінюється на продукти побічного користування, та інше).

Вид альтернативиВигодиВитрати
    Альтернатива 1 – Забезпечення регулювання    Отримання чіткої та прозорої інформації, що пройшла етапи відповідного погодження, щодо встановлених ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.    Відсутні
  Альтернатива 2 – Відсутність регулювання  Відсутні,оскільки проблема залишається не вирішеною             Відсутні

Витрати суб’єктів господарювання великого і середнього бізнесу

Сумарні витрати за альтернативамиСуми витрат,грн.
    Альтернатива 1 – Забезпечення регулювання     Витрати відсутні
  Альтернатива 2 – Відсутність регулювання  Витрати відсутні

4. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)Коментарі щодо присвоєння відповідного бала
    Альтернатива 1 –
Забезпечення
регулювання    
4Прийняття акта забезпечить повною мірою досягнення поставлених цілей
  Альтернатива 2 –
Відсутність регулювання  
1Проблема продовжить існувати
Рейтинг результативностіВигоди (підсумок)Витрати
(підсумок)
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу
    Альтернатива 1 – Забезпечення регулювання    Вирішення проблемиУ разі прийняття акта держава, громадяни та суб’єкти господарювання не нестимуть ніяких матеріальних витратПрийняття акта дозволить досягнути задекларованих цілей  та забезпечить приведення нормативно-правових актів у сфері раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у відповідність до законодавства України
  Альтернатива 2 – Відсутність регулювання  У разі залишення існуючої ситуації без змін вигоди для держави, громадян та суб’єктів господарювання відсутніВитрати відсутніУ разі залишення існуючої ситуації без змін, проблема продовжуватиме існувати, що не забезпечить досягнення поставленої мети
РейтингАргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативиОцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта
    Альтернатива 1 – Забезпечення регулювання    Забезпечить повною мірою поставлені цілі:прийняття відповідного рішення обласної ради надасть змогу наповнення дохідної бази місцевих бюджетів,вирішення питань соціально-економічного розвитку територіальних громад.Вплив зовнішніх факторів на дію регуляторного акта не очікується
  Альтернатива 2 – Відсутність регулювання  Не прийняття акта не вирішує проблеми у сфері раціонального використання,відтворення і охорони природних ресурсівВплив зовнішніх факторів на дію регуляторного акта не очікується

5.Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Територіальний орган центрального органу виконавчої влади з питань лісового та мисливського господарства подає на встановлення в обласну раду ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.

Прийняття даного рішення забезпечить платне використання лісових ресурсів місцевого значення у відповідності до вимог Лісового та Податкового кодексів України та постанови Кабінету Міністрів України  від 23 травня 2007 року № 761.

Основним завданням прийняття відповідного рішення є забезпечення державного контролю в галузі охорони, збереження, раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів місцевого значення, забезпечення відтворення відновлюваних властивостей лісу та наповнення місцевих бюджетів.

Також, прийняття відповідного рішення дасть змогу збільшити дохідну базу місцевих бюджетів з сплати податків та зборів від заготівлі дикоростучих плодів та ягід та використання ділянок на умовах довгострокового тимчасового користування, допоможе в вирішені питань
соціально-економічного розвитку територіальних громад.

Для впровадження цього регуляторного акта необхідно здійснити такі організаційні заходи :

1.Забезпечити інформування громадськості про вимоги регуляторного акта шляхом його оприлюднення в мережі Інтернет – на офіційному веб-сайті Південного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.

6. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Для впровадження та виконання вимог регуляторного акта органи виконавчої влади, фізичні та юридичні особи не будуть нести додаткові витрати.

7.Обгрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Термін дії рішення починається з моменту його прийняття і є необмеженим. Його дія може бути припинена в разі внесення змін до діючих нормативних документів та у випадку прийняття відповідної постанови Кабінету Міністрів України з цього питання.

8.Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Основними показниками результативності регуляторного акта є:

         Кількість суб’єктів господарювання не обмежено.

Документ безпосередньо має вплив на лісові господарства, які є постійними лісокористувачами та власників лісів з однієї сторони, а з другої сторони – на юридичних та фізичних осіб – суб’єктів господарювання, зацікавлених в:

 – отриманні лімітів на спеціальне використання лісових ресурсів при здійсненні побічних лісових користувань, заготівлі другорядних лісових матеріалів;

 – отриманні лісових ділянок з метою використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами.

Вплив регуляторного акту на суб’єктів господарювання та на державні лісогосподарські підприємства, власників лісів, виражений у дотриманні ними Лісового та Податкового кодексів України, здійсненні функцій контролю та охорони за лісами.

Проведений перерахунок ставок рентної плати з врахуванням тенденцій ринку забезпечить  надходження до місцевих бюджетів за спеціальне використання лісових ресурсів за здійснення побічних лісових користувань, заготівлю другорядних лісових матеріалів та використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування в обсязі 200тис.грн щороку.

Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та громадян з основними положеннями акта – високий. З цією метою регуляторний акт оприлюднено на офіційному веб-сайті Південного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.

9.Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Територіальний орган центрального органу виконавчої влади з питань лісового та мисливського господарства, податкові і природоохоронні органи та органи місцевого самоврядування здійснюють постійний контроль за виконанням рішення обласної ради, розглядають в установленому порядку виявлені порушення чинного законодавства.

Для відстеження результативності дії рішення будуть використовуватись статистичні дані та дані від лісокористувачів та органів місцевого самоврядування. Зведена інформація щодо відстеження дії рішення обласної ради буде подаватись Південним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства в обласну раду щороку до 1 лютого.

Базове відстеження значень буде проведено в термін до 1 року з дня набрання чинності даного акту.


Начальник  управління                                                       Олег ТКАЧ

Please follow and like us:
RSS
Facebook
Twitter